fbpx
18

Zabezpečení garáže proti zlodějům

Podle policejních statistik jsou pro zloděje garáže ještě lákavějším objektem než rodinné domy. Mají nižší zabezpečení a skrývají hodnotné a snadno zpeněžitelné věci, nejde nutně jen o zaparkovaná auta či motocykly. I když… Jen vloni způsobili zloději motorek v Česku škodu přes 23 milionů korun, přičemž značná část krádeží se odehrála právě v garážích.

Garáž jako nedobytná pevnost, nebo chatrně zabezpečený objekt se spoustou lákadel? To záleží jen na vás. Každopádně až zazimujete svůj víkendový vůz či motocykl, zamyslete se nejen nad tím, jestli jste udělali všechno proto, aby zimu přečkal nejen ve zdraví, ale taky abyste ho tam na jaře našli.

Nejenže motoristé zabezpečení garáží často podceňují, vedle mechanické a elektronické ochrany zapomínají i na odpovídající připojištění, které by je ochránilo nejen před zloději, ale také před následky řádění živlů, třeba proti vytopení, požáru nebo třeba tíhou sněhu, která by poškodila střechu vaší garáže.

Zloděj volí vždy nejsnazší cestu

Pokud do garáže máte nejen vrata, ale i boční vchod, měli byste obě dvě přístupové cesty plnohodnotně chránit. Zámky by měly být certifikované a minimálně ve třetí třídě odolnosti, pokud máte na vratech jen visací zámek, ochraňte jej garážovou petlicí, bezpečnostní závorou či safety boxem. Pokud zloděj nejde vysloveně najisto, vždy si vybere garáž s nižším stupněm zabezpečení.

Pokud je garáž součástí domu, bývají dveře z garáže tím nejsnadnějším vstupem do něj. Dveře by měly být protipožární, a tedy odolné i mechanickému ataku, ale většina lidí se neobtěžuje s jejich zamykáním a to jsou pak všechny certifikáty úplně k ničemu.

Nezapomeňte na elektronické zabezpečení

Protože ale nejde vrata či dveře stoprocentně zabezpečit, pak byste měli myslet i na elektronickou ochranu garáže. Zabezpečovací sady jsou v současné době výrazně levnější než před pár lety, navíc se podstatně rozšířily způsoby elektronického zabezpečení. Nemusíte mít nutně jen magnetická čidla na vratech či dveřích a pohybové čidlo v prostoru, čím dál tím častější jsou kamery a zabezpečení online.

Při výběru kamer byste měli mít na paměti, že je důležité vybrat takovou, která umí pracovat i s horšími světelnými podmínkami. A pak pečlivě zvážit, jestli ji umístit tak, aby byla co nejlépe viditelná a varovala svou přítomností, nebo ji naopak pečlivě schovat či namontovat tak, aby se k ní zloději nedostali a nemohli ji vyřadit z provozu.

Každopádně i obyčejný alarm s pohybovým čidlem a sirénou, ideálně pak s externím bateriovým zdrojem, mnohdy stačí k tomu, abyste zloděje vystrašili.

Zabezpečte také věci uvnitř garáže

Drtivá většina lidí se spokojí se zabezpečením garáže zvenčí a již se nestarají o věci uvnitř. Přitom samostatné zabezpečení například sezonních pneumatik, jízdních kol nebo motocyklu výrazným způsobem komplikuje zlodějům cestu a snižuje riziko jejich odcizení, vyžaduje totiž čas navíc. Ideální jsou safety boxy se zemním kotvením, sepnutí věcí řetězem nebo ocelovým lanem k sobě.

Zloději pro překonání překážek často použijí nářadí, které v garáži najdou, i proto se často doporučuje mít v garáži třeba skříňky na nářadí opatřené kvalitním visacím zámkem.

Důkladné zabezpečení garáže vám pak zároveň snižuje částku, kterou budete platit, když si ji pojistíte. Pojistku pak můžete mít uzavřenou jak na samotný objekt, tak i na příslušenství a vybavení včetně nářadí či zahradní techniky.

zdroj: garaz.cz