fbpx
hyundai_santa_tucson_rgb

Autem levně na dovolenou? Pozor na spaní v autě!

Tenhle způsob trávení dovolené není pro každého. V Americe či Austrálii je ale naprosto běžný a v posledních letech se pomalu dostává i do Evropy. Tento trend navíc ještě umocnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená omezení v letecké dopravě. Výhodou jsou nejen nižší cestovní náklady, ale také svobodnější plánování a větší blízkost k přírodě. Nevýhodou je pak menší dávka pohodlí.

V některých zemích, zejména v těch ležících u moře, je poměrně hustá síť autokempů, kde můžete legálně a se zázemím přenocovat. Jinde se ale musíte spolehnout sami na sebe a někdy vás to může dokonce přivést do problémů. Ne všude je totiž nocování na divoko povolené.

Nocováním na divoko myslíme nejen přespání v autě samotném, ale také ve stanu poblíž auta. Pokud totiž nevlastníte dodávku, obytňák či karavan, je spaní uvnitř vozu spolu se všemi věcmi, které s sebou na dovolenou vezete, značně nepohodlné.

Plusy spaní na divoko

  • svoboda volby
  • blízkost přírodě
  • snížení nákladů
  • dobrodružství

Minusy spaní na divoko

  • pohodlí
  • hygiena
  • bezpečnost
  • někde hrozí postih

Belgie

V Belgii není volné kempování dovolené, doporučujeme tento zákaz dodržovat.

Bulharsko

Volné kempování je v Bulharsku povolené, dbejte ale zvýšené opatrnosti, ne všude je to bezpečné.

Česko

U nás je volné kempování povolené, tedy vyjma soukromých pozemků, národních parků, chráněných krajinných oblastí a vojenských újezdů.

Dánsko

V Dánsku záleží na konkrétní oblasti. Někde se kempovat smí, jinde (zejména v blízkosti pláží) je to zakázáno. Vždy si proto raději předem či na místě zjistěte, jak to konkrétně ve vaší lokalitě je.

Estonsko

Volné kempování je legální na státem vlastněné půdě i ve státních lesích. Za veřejné je také považováno pásmo do šesti metrů od moře, tedy pláže. K nocování na soukromém pozemku potřebujete pochopitelně souhlas majitele.

Finsko

Kromě míst označených zákazem kempování je nocování na divoko ve Finsku povolené.

Francie

Ve Francii je kempování povoleno na soukromých pozemcích po předchozí domluvě s majitelem. Naopak přísně zakázáno je v národních parcích a přírodních rezervacích. V ostatních případech je to tak trochu na vás – ačkoliv jsou Francouzi ke kempování celkem tolerantní, určitě je lepší moc neprovokovat, na místě se ideálně nezdržovat déle než jednu noc, nerozdělávat oheň a dbát na dodržování pořádku.

Chorvatsko

V Chorvatsku je volné kempování zakázáno.

Itálie

Volné kempování je zde zakázáno, poblíž turisticky vyhledávaných lokalit je ale dostatek oficiálních stellplatzů (zkráceně STLP, na italských stránkách Aree do sosta), kde můžete za poměrně nízký poplatek přebývat. Jde o zpevněné plochy (asfalt, štěrk apod.) vyhrazené pro stání obytných aut nebo karavanů. Stání je zde buď zdarma, případně za nižší poplatek s maximální cenou do 10 eur/den/auto. V ceně nebývají zahrnuty žádné další služby.

Maďarsko

Volné kempování je zde zcela zakázáno.

Německo

Kempování na divoko je na veřejných prostranstvích v Německu v zásadě zakázané. Mimo národní parky a přírodní rezervace je ale dle zkušeností tolerována jedna noc. Dá se však domluvit s majiteli soukromých pozemků, kde s jejich souhlasem kempovat můžete.

Nizozemsko

V Nizozemsku je volné kempování zakázáno, vyhledejte raději autokemp.

Norsko

Norsko je rájem pro dobrodruhy a milovníky přírody. Kromě míst, která jsou vyloženě označena značkou zakazující kempování, je nocování na divoko povolené. Stan stavte minimálně 150 metrů od zástavby.

Polsko

V Polsku jsou k volnému kempování tolerantní a mimo národní parky a přírodní rezervace je povolené. Jen samozřejmě pozor na soukromé pozemky, kde je nutné se předem domluvit s majitelem.

Portugalsko

V Portugalsku není kempování na divoko nijak legislativně upraveno. Ze zkušeností lidí, kteří přispívají na internetová fóra o cestování, vyplývá, že je nocování na divoko v Portugalsku tolerované, nikdo vám to ale stoprocentně nezaručí. Lepší je proto vyhledávat raději místa k tomu určená, jako jsou kempy či tábořiště.

Rakousko

V Rakousku je podobná situace jako v Německu. Na veřejných prostranstvích je volné kempování zakázáno, někde vám to sice pravděpodobně projde, riziko vysoké pokuty se ale podle nás spíše nevyplatí.

Rumunsko

Podle všeho můžete být při cestách po Rumunsku ohledně nocování v klidu. Žádná vyhláška, která by kempování na divoko zakazovala, zde neplatí a možností pro nocleh v přírodě je zde dostatek. Jen pozor na soukromé pozemky a také na bezpečnost…

Rusko

V Rusku je volné kempování zakázáno. A i kdyby nebylo, určitě bychom vám ho z důvodu bezpečnosti nedoporučovali.

Řecko

Oficiálně je v Řecku volné kempování zakázáno. Neoficiálně se však mimo sezonu (tedy zhruba v období od října do května) podél pobřeží toleruje. Je to ale na vlastní zodpovědnost.

Skotsko

Ve Skotsku můžete volně kempovat na státních pozemcích. Stan si musíte ale postavit minimálně 100 metrů od silnice či cesty a nesmějí po vás zbýt jakékoliv odpadky. V případě soukromých pozemků potřebujete souhlas majitele.

Slovensko

U našich východních sousedů je volné kempování zakázáno, autokempy však nejsou příliš drahé, a tak se určitě nevyplatí riskovat pokutu.

Srbsko

V Srbsku je volné kempování zakázáno, doporučujeme tento zákaz striktně dodržovat.

Španělsko

Ve Španělsku je situace komplikovanější. Na volné kempování je v každé provincii nahlíženo jinak, někde je povolené, jinde jen na vyhrazených místech a někde je zcela zakázané. Informace dostupné na internetu se navíc poměrně dost rozcházejí, a tak je lepší se vždy informovat v konkrétním místě, ideálně na místních úřadech.

Švédsko

Švédové jsou volnému kempování poměrně otevřeni. Stanování je povoleno takřka všude (minimální vzdálenost stanu od obydlených budov je 300 metrů), s autem ale raději využijte vyhrazená místa, jako jsou kempy, tábořiště či tzv. stellplatzy. Navigaci k takovým místům mají ve Švédsku poměrně dobře vyřešenou, tak není hledání nijak složité.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku je volné kempování zakázáno a pokuty za porušení jsou vysoké.

Zdroj: Garaz.cz