fbpx
zmrazek

Do zmrazků v podběhu kola rozhodně nekopejte.

Kopancem do zmrazku můžete auto vážně poškodit. Jarní počasí je za dveřmi a sníh ze silnic mizí, ale právě v takovém počasí hrozí, že rozbředlý sníh v podbězích kol přes noc zmrzne a způsobí řidiči perné chvilky.

Rozbředlý sníh ze silnic ještě zcela nezmizel a noční mrazy také zatím nejsou ničím neobvyklým. A to je právě období, ve kterém se rozbředlý sníh velmi snadno nachytá na podběhy kol a přes noc zmrzne. Někdy se stačí jenom rozjet a zmrazek sám spadne, v případě silných nočních mrazů se ale může stát, že zmrazky nedovolí otáčet volantem, resp., že kolo se nemůže v podběhu volně pohybovat. Co v takovém případě dělat? Určitě ne to, co vás pravděpodobně napadne jako první – kopat do zmrazku.

Ve chvíli, kdy byl na kámen ztuhlý zmrazek ještě sněhovou břečkou, mohla totiž natéci rozmrzlá voda do různých technologických spár nebo za plastové vložky v podběhu. V okamžiku, kdy voda nebo břečka opět zmrzne na kámen, utvoří s vně namrzlým kusem ledu jeden homogenní celek. Jestliže byste se jej snažili hrubou silou odkopnout od podběhu, mohlo by se stát, že poškodíte například plastové vložky v podbězích, případně i brzdové hadičky nebo třeba lem nárazníku, za který voda také natekla.

Zkušení řidiči doporučují dát pod zmrazky hrnec s horkou vodou. Nejdůležitější je aby zmrazek povolil v místě ve kterém přimrzl k autu. Právě hrnec s horkou vodou vám v tomto případě může vytrhnout trn z paty.

Pozor by si měli dát také řidiči na zmrazky na střeše auta. Zmrazek se při jízdě může vlivem proudění vzduchu a zahřívání střechy zevnitř karosérie uvolnit a poškodit vozidlo jedoucí za vámi. Věděli jste například, že při rychlosti 130km/h může kilogramový kus ledu po přepočtu „vážit“ více než 35 kilogramů?

zdroj: testyojetin.cz

Celý článek zde.